Hírek : Bécs is elítéli a Benes-dekrétumokat : " a dekrétumokat az osztrák parlamentnek is el kell ítélnie " |
Bécs is elítéli a Benes-dekrétumokat : " a dekrétumokat az osztrák parlamentnek is el kell ítélnie "
2007.10.18. 09:23
Manfred Haimbuchner és Gernot Darmann úgy vélte, a dekrétumokat az osztrák parlamentnek is el kell ítélnie. Mint fogalmaztak, az uniós támogatásokat élvező állam figyelmét fel kell hívni az „embertelen törvényekre.”
2007. október 17. 13:25
A Der Standard beszámol az osztrák pártok Benes-dekrétumokat elítélő nyilatkozatáról.
Der Standard (derstandard.at)
Ausztriában is növekszik az ellenállás a Benes-dekrétumok és a hozzá való görcsös ragaszkodás miatt: kedden négy párt – SPÖ, ÖVP, FPÖ, BZÖ – parlamenti frakciójának elüldözött ügyekben illetékes szakértői sajtótájékoztatót tartottak – számolt be a Der Standard.
Katharina Pfeffer, Norbert Kapeller, Manfred Haimbuchner és Gernot Darmann bejelentették egy, a Népi Németek Szövetségével közösen kidolgozott nyilatkozat aláírását. Ebben megállapítják, hogy a Benes-dekrétumok és az 1946. május 8-i törvény „az EU erkölcsi és jogi normáit durván megsérti”. A szudétanémetek elüldözése és vagyonuktól történő megfosztása, „mely egy általánosító és etnikai alapú ítéletre épült és ezért jogtalanságnak számít.
” A szudétanémetek kirekesztése a cseh kárpótlási törvényből „embergyűlölő jogszabályként elítélendő és ennek következtében megvalósítja az uniós polgárok diszkriminációját.”
Manfred Haimbuchner és Gernot Darmann úgy vélte, a dekrétumokat az osztrák parlamentnek is el kell ítélnie. Mint fogalmaztak, az uniós támogatásokat élvező állam figyelmét fel kell hívni az „embertelen törvényekre.”
|
www.mno.hu nyomán
Osztrák pártok: a Benes-dekrétumok sértik az EU-alapelveket
2007.10.16. Kuruc.info - Négy osztrák parlamenti párt képviselői közös nyilatkozatban juttatták kifejezésre kedden azt a véleményüket, hogy a Benes-dekrétumok ellentétesek az Európai Unió erkölcsi és jogi alapelveivel.
A kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata (SPÖ) és Néppárt (ÖVP) kitelepítési ügyekben illetékes szóvivői mellett az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) képviselői csatlakoztak a nyilatkozathoz. Úgy ítélték meg, hogy a német és a magyar lakosság kitelepítése, illetve tulajdonának kisajátítása etnikai, általánosító alapon történt, és mint ilyen jogellenes volt.
Ezen túlmenően azonban már eltértek az álláspontok azt illetően, hogyan kellene kezelni a témát. Az SPÖ képviselője a nyilatkozat közzététele alkalmából rendezett sajtóértekezleten a múlt tárgyilagos feltárását, egyúttal a népek közötti kölcsönös megértést tartotta fontosnak, a valóságtól elrugaszkodottnak nevezve a dekrétumok esetleges megsemmisítésére vonatkozó javaslatot.
Az ÖVP szóvivője szerint a magyarokkal összefogva fórumot kellene létrehozni a cseh és a szlovák parlament képviselőivel: munkacsoportokat, amelyek keretében nyíltan és őszintén lehetne beszélni a "tragikus és jogsértő eseményekről". Az FPÖ képviselője kijelentette, hogy a kitelepítettek arculcsapását jelenti a szlovák parlamentnek az a döntése, amellyel szentesítette a II. világháború utáni rendelkezéseket. Sürgette, hogy az osztrák elnök és a külügyminiszter egyértelműen fejtse ki álláspontját az ügyről.
(Duna TV)
|