Hírek : Putyin Erdéllyel példálózik |
Putyin Erdéllyel példálózik
2007.10.29. 10:34
Romániában is következményekkel járhat, és erősítheti a szeparatizmusra irányuló törekvéseket Koszovó esetleges függetlenné válása, Vlagyimir Putyin orosz államfő szerint.
Az orosz elnök a portugáliai EU–orosz találkozón szólalt föl a hétvégén, megerősítve országa eddigi álláspontját a szerbiai tartomány esetleges függetlenné válásával kapcsolatban. A politikus úgy vélte, Koszovó esetleges függetlenné válása erősítené a szeparatista törekvéseket Európában, Romániát, Belgiumot és Spanyolországot hozva föl példaként.
Putyin arra kérte az uniós tagállamokat, tanúsítsanak türelmet annak érdekében, hogy a nemzetközi joggal összhangban álló megoldást találjanak Koszovó számára. A Moszkva és az Unió közötti, Koszovó miatt fölmerült nézeteltérések kapcsán elmondta, Moszkva álláspontja – amely a Koszovó elszakadásával szembeni szerb álláspont támogatását jelenti – csupán a nemzetközi jog egyik alapelvének érvényesítése. „Miért hágjuk át a nemzetközi jog alapelveit, és bátorítsuk a szeparatizmust Európában és az egykori szovjet térségben? Nincs elég probléma Spanyolországban, Belgiumban, és potenciális veszélyforrás Romániában?” – tette föl a kérdést Vlagyimir Putyin, a baszkokra, a katalánokra, a flamandokra és az erdélyi magyarokra célozva.
Mint arról beszámoltunk, Belgrád csupán a széleskörű autonómiát tartja elfogadható megoldásnak a de facto Szerbiához tartozó, de jure viszont NATO-közigazgatás alatt álló, 90 százalékban albán többségű Koszovó számára. Ezt az álláspontot támogatja Moszkva is. Az ENSZ koszovói raportőre, a finn Martti Ahtisaari jelentésében viszont az ellenőrzött bizonyos mértékig korlátozott függetlenségre vonatkozó javaslatot tett. Ezt az álláspontot támogatja az Egyesült Államok is, és az elmúlt héten német diplomáciai források is közölték, hogy amennyiben a korábban kitűzött december 10-i határidőig nem születik megállapodás az albánok és a szerbek között Koszovó jövőjéről, és az albánok ennek nyomán kikiáltják a tartomány függetlenségét, fennáll az esélye, hogy elismerjék az önálló Koszovót.
A tartomány ügyében Adrian Cioroianu külügyminiszter ismertette a román álláspontot. A tárcavezető közölte, Bukarest nem lesz majd az első országok között, amelyek elismerik Koszovó függetlenségét. Cioroianu szerint a térségben december 10. után kezdődhetnek a valódi problémák. Elemzők szerint egyébként az Egyesült Államok mellett az EU tagországainak elsöprő többsége, a 27-ből 22 támogatná a tartomány függetlenedését. Románia, Szlovákia, Spanyolország, Görögország és Magyarország véleménye szerint a függetlenség egyoldalú kikiáltása nem a legüdvösebb megoldás, mivel destabilizálná a nyugat-balkáni régiót.
Krónika / Szent Korona Radio
|