Hírek : Újabb a szlovák kisebbrendűségi komlexusban györekeredző magyarellenes támadás |
Újabb a szlovák kisebbrendűségi komlexusban györekeredző magyarellenes támadás
2007.10.30. 21:00
A szlovák hatóságok a nyelvtörvényre hivatkozva elbocsájtották a komáromi magyar múzeum igazgatóját .Az egyik bűne az volt, hogy magyar kulturális múzeumot akart, a másik bűne az volt, hogy aláírasgyűtést szervezett a Benes-dekrétumok kárvallotjainak kárpótlásáért.
2007.10.30. barikad.hu, MTI nyomán
Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeum: fotó:wikipedia.hu
Leváltották az egyik legjelentősebb felvidéki magyar múzeum igazgatóját, Fehér Csabát. Az indítvány szerint az igazgató megsértette a szlovák államnyelvről szóló törvényt, mert a kiállítás megnyitókat elsősorban magyarul tartották. Fehér Csabát azzal is vádolják, hogy kapcsolatot tart magyarországi szélsőséges politikai szervezetekkel.Leváltották az egyik legjelentősebb felvidéki magyar múzeum igazgatóját, Fehér Csabát.
Az indítvány szerint az igazgató megsértette a szlovák államnyelvről szóló törvényt, mert a kiállítás megnyitókat elsősorban magyarul tartották. Szörnyű tett, ismerjük be. Magyar nyelven megnyitni a magyar múzeum kiállításait. Több mint sértő. Persze, nem eszik olyan forrón a kását, hamar meg kellett magyarázni. Mi az, ami ma társadalmilag elfogadott, és kézefegvő magyarázat? Ha megvádolnak valakit azzal, hogy köze van bizonyos szélsőséges csoportokhoz. Ez történt Fehér Csabával is. A rágalmakat súlyosbítja, hogy nem csupán szélsőségekről, de magyarországi szélsőséges csoportokról van szó. Jelenleg ez a legolcsóbb rágalmazási forma, az eredmény pedig garantált: hogy mai szóval éljek, sorban mindenki elhatárolódik az érintett személytől.
Az intézményt is büntetni kell, nehogy nyoma maradjon Felvidéken, hogy valamikor egy létező országhoz tartozott. 2008 januárjától már nevében sem őrizheti magyar vonatkozását, Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma helyett csupán Duna Mente Múzeumnak fogják hívni, hivatalosan.
Fehér leváltását a szlovák pártok megyei koalíciója támogatta, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) pedig ellenezte. Az intézmény névváltoztatást azzal indokolták, hogy "háttérbe szorult a működési terület regionális jellege", mert a magyar kisebbség történetével, néprajzával és kultúrtörténetével kapcsolatos tevékenység vált dominánssá.
Fehér Csaba arra kérte az MKP-frakciót, hogy tolmácsolja: neki sohasem volt semmilyen személyes kapcsolata szélsőségesnek szervezetekkel, magát kereszténynek vallja, és nem antiszemita. "Fehér Csaba személyének összekapcsolása szélsőséges csoportokkal éppen ezért megalapozatlan és célzatos" - állapítja meg az MKP-frakció állásfoglalása.
www.barikad.hu
Küldje el ismerősének! Nyomatatóbarát változat
Aláírásgyűjtés a felvidéki magyarok kárpótlásáért 2007.10.25. 10:42
2007.09.23. VajdaságMA - A felvidéki magyarok egyszeri, jelképes kárpótlását kiküzdeni hivatott aláírásgyűjtést indít a Révkomáromban bejegyzett Never Again - 1945-1948 nevű szervezet. A felvidéki magyarok és németek II. világháború utáni jogfosztásához és vagyoni kisemmizéséhez a kollektív bűnösség elve alapján jogi keretet teremtő Beneą-dekrétumok következtében elszenvedett sérelmek orvoslásának kérdése az utóbbi időben egyre hangsúlyosabban merül fel. Ezúttal nem a dekrétumok megnyitása, hanem a hatvan évvel ezelőtti sérelmek jóvátétele a cél - jelezte szombaton a Never Again alapítója, Fehér Csaba.
A révkomáromi múzeumigazgató a cseh CTK hírügynökségnek Besztercebányán (Banská Bystrica) úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nehéz lenne felmérni, hány aláírást tudnak majd összegyűjteni, de néhány tízezer támogatóra mindenképpen számítanak. Annál is inkább, mert törekvésüket más szervezetek is segíthetik és már tárgyalnak is velük erről. Az összegyűjtött aláírásokat jövőre nem csak a szlovák törvényhozás elé akarják terjeszteni, hanem az Európai Parlamentnek is eljuttatnák. A magyar-szlovák "lakosságcsere" eseményeit felidézve Fehér Csaba emlékeztetett arra, hogy míg a felvidéki magyarok tízezreinek kitoloncolásáról a csehszlovákiai hivatalok döntöttek, addig a helyükbe érkező magyarországi szlovákok áttelepülése önkéntes volt. (MTI)
|