A Csirpák Viktória tiszacsomai születésű, ma Tokajban élő szobrászművész által készített emlékművet több mint egy évtizeddel ezelőtt azon a helyen állították fel, ahol a régészek a kilencvenes években egy honfoglalás kori magyar temető és település maradványaira bukkantak.
A megemlékezés görög katolikus liturgiával vette kezdetét a helyi templomban, majd az ünneplők nemzeti, egyházi és állami zászlók alatt a falu határában kialakított emlékparkba vonultak.
1996-ban, amikor a hatóságok nem engedélyezték a millecentenáriumi emlékmű felépítését a Vereckei-hágón, "csak azért is" felavatta a helyi magyarság a tiszacsomai emlékművet - emlékeztetett köszöntőjében Bakancsos László, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke, a rendezvény házigazdája. "Azóta 12 év telt el, s ha az Isten is úgy akarja, Viktor Juscsenko ukrán és Sólyom László magyar köztársasági elnök megállapodása értelmében jövőre Vereckén is fel fogjuk avatni az emlékművet, s a legméltóbb helyen emlékezhet a magyar nemzet a honfoglalásra" - mondta a szónok, aki szerint a megemlékezésnek nemzeti ünnepünkké kellene válnia a magyar törvényhozás határozata által.
Demkó Ferenc helyi görög katolikus parochus Romzsa Tódor vértanú görög katolikus püspök példáját felelevenítve a helytállás fontosságáról beszélt ezen a napon. Mint mondta, 11 évszázaddal ezelőtt a Gondviselés, az Isten a magyar népet is olyan helyre állította, ahol iránymutatóként állhatott Európa népei előtt. Ahhoz hasonló utat járt végig a magyarság is, ahogyan Romzsának a maga idején el kellett szenvednie az általa képviselt eszme és egyház tönkretételére irányuló kísérleteket. Ennek ellenére mindig maradtak gyertyatartók, gyertyák - hangsúlyozta a szónok, rámutatva, hogy a magunk korában helytállás, tanúságtétel az is, ahogyan évről évre elzarándokolunk a tiszacsomai emlékműhöz leróni kegyeletünket.
(Kárpátalja Online), Szent Korona Radio