Hírek : A felvidéki magyarok akár tíz múzeumra is igényt tarthatnának |
A felvidéki magyarok akár tíz múzeumra is igényt tarthatnának
2007.11.14. 19:57
2007.11.12.bumm.sk.
Megkérdeztük Bauer Editet, a Magyar Koalíció Pártjának Európa Parlamenti képviselőjét, mit lehet tenni többek között a komáromi múzeum ügyében.
Kié a komáromi múzeum? A fenntartóé, vagyis a Nyitra megyei önkormányzaté, vagy a polgároké, akiknek az adóiból finanszírozzák?
Annak, hogy az önkormányzatok alá kerültek át ezek az intézmények, gyakorlatilag azt kellene jelentenie, hogy annak a közösségnek, amelyet az illető intézmény szolgál, nagyobb beleszólása kellene, hogy legyen az ügyeibe. A probléma ott jön elő, amikor a többség dönt a kisebbség dolgáról. A provinciális nacionalizmus, amely Szlovákiában most nagyon felerősödött, odáig vezet, hogy a kisebbség, ha nincs döntési helyzetben, nem a nyertese a hatalomleosztási folyamatnak. Ez végső soron a politikai kultúra és a garanciák hiányának a következménye.
Annak idején a miniszterelnök arról biztosított mindenkit, hogy a nemzetiségi status quo marad. Tekinthető a komáromi múzeum esete jogszűkítésnek? Szerintem ez nyilvánvaló példája annak, hogy itt a jog területén nemcsak előrehaladás létezik, hanem vannak visszalépések is. És nem a komáromi az egyetlen eset.
Már csak azért is jogszűkítésről van szó, mivel sehol sem hangzott el olyan kitétel, hogy a pozsonyi Szlovákiai Magyarok Kultúrájának Múzeuma létrehozása után már nem lesz szükség a komáromi múzeum magyar vonatkozású tevékenységére.
Így van.
Belátható időn belül létrejöhetnek olyan garanciák, amelyek megakadályozzák, hogy ilyen drasztikus módon korlátozzák egy kisebbségi intézmény munkáját? Ez függvénye egy bizonyos típusú önigazgatásnak. Nyilvánvaló, hogy ez a jelenlegi regionális igazgatás nem teljes mértékben váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Tudjuk, hogy az adminisztratív határok úgy lettek meghúzva, hogy a kisebbség sehol se lehessen többségben. Innentől kezdve gyakorlatilag semmiféle garancia nincs.
Két lehetőség van. Az egyik: átrajzolni az adminisztratív határokat úgy, hogy fedjék a természetes határokat. Semmilyen logikája nincs, hogy a Csallóköz két külön régióba tartozzon. Ha nincs logikája annak, hogy a Szepesség kétfelé legyen osztva, akkor mi a logikája, hogy a Csallóköz két különböző önkormányzati egységhez tartozzon? A másik megoldás valamiféle kisebbségi önkormányzat. Ez is egy megoldás lehetne, de nyilvánvalóan erre sincs politikai akarat.
Létezik az EU előírásaiban olyan kitétel, hogy meglévő jogokat nem lehet elvenni?
Egy sor jogszabályban szerepel, hogy semmilyen új jogszabály nem indok arra, hogy vissza szabadna venni a már megadott jogokat.
Mivel a komáromi múzeum esetében egyértelműen ez történt, lehetséges nemzetközi fórumhoz fordulni jogorvoslatért?
Természetesen lehet. Az Európai Uniónak, magának az Európai Parlamentnek is van egy petíciós bizottsága, amelyhez fordulni lehet, amennyiben a polgárok úgy döntenek. Az Európai Unióban kisebbségi jog nincs kodifikálva. Egyetlen dolog van kodifikálva, amivel sajnos, nem élünk, a diszkrimináció tiltása. Ez rendesen kodifikált jog, a szolgáltatásokra is vonatkozik, de az a helyzet, hogy tavaly Szlovákiából mindössze egyetlen panasz érkezett.
A komáromi múzeum esetében ki fordulhat panasszal a petíciós bizottsághoz?
Akármelyik polgár.
A komáromi egyetem körüli huzavona idején elhangzott, hogy a magyar kisebbség hány egyetemre lenne jogosult. Van ilyen adat a múzeumokkal kapcsolatban is?
Ez egy egészen triviális számítás. Meg kell nézni, hány múzeum van Szlovákiában, és össze kell vetni az összlakosság és a magyarság számával. Ha párhuzamot vonunk, hisz egyforma kulturális jogaink vannak, akkor hol van az az iksz számú múzeum, ami bennünket illet?
(vk)
forrás: www.bumm.sk
|