Hírek : Ne felejtsük! Tabajdi Csaba (MSZP) és Szent Iványi István(SZDSZ) EP képviselők 2005-ben a székelyföldi autonómia ellen szavaztak |
Ne felejtsük! Tabajdi Csaba (MSZP) és Szent Iványi István(SZDSZ) EP képviselők 2005-ben a székelyföldi autonómia ellen szavaztak
2007.11.17. 09:58
Szomorúan állapítjuk meg, hogy az Európai Parlament külügyi bizottságának 2005. március 29-30-i ülésén, amely Románia és Bulgária csatlakozási folyamatáról szóló jelentéseket fogadott el, az erdélyi magyar nemzeti közösség és a Székelyföld autonómiájára vonatkozó igényt nem magyar európai parlamenti képviselők nyújtották be, hanem a dél-tiroli Michl Ebner mondta mai Patrubány Miklós, az MVSZ elnöke.
Az ülésen felszólaló két magyar EP-képviselő, Szent-Iványi István és Tabajdi Csaba nem támogatták az erdélyi magyarság önkormányzatának utat nyitó indítványokat. Tabajdi Csaba, a Kádár-idők moszkvai diplomatája volt, most MSZP színekben "tündököl" az EP -ben.
Mondjanak le az idegenszívűek!2005. április 04. 20:31Rockszerda
A Trianon óta változatlanul érvényes, legalapvetőbb magyar nemzeti paradigma, az autonómia-törekvés botrányos semmibe vétele és hátráltatása, valamint a magyar nyelv ellen elkövetett merénylet miatt a Magyarok Világszövetsége felszólítja Szent-Iványi István és Tabajdi Csaba európai parlamenti képviselőket, hogy mondjanak le tisztségükről, és adják vissza mandátumukat, mert méltatlanná váltak a magyar nemzet bizalmára.
Az Országgyűlés külügyi bizottságában elkövetett mulasztásáért az MVSZ felszólítja Németh Zsolt bizottsági elnököt, hogy kövesse meg az erdélyi magyarokat.
Szomorúan állapítjuk meg, hogy az Európai Parlament külügyi bizottságának 2005. március 29-30-i ülésén, amely Románia és Bulgária csatlakozási folyamatáról szóló jelentéseket fogadott el, az erdélyi magyar nemzeti közösség és a Székelyföld autonómiájára vonatkozó igényt nem magyar európai parlamenti képviselők nyújtották be, hanem a dél-tiroli Michl Ebner mondta mai Patrubány Miklós, az MVSZ elnöke.
Az ülésen felszólaló két magyar EP-képviselő, Szent-Iványi István és Tabajdi Csaba nem támogatták az erdélyi magyarság önkormányzatának utat nyitó indítványokat. Magyar anyanyelvünk ellen elkövetett merényletnek számít, hogy miközben az Európai Parlamentben a magyar nyelv hivatalos nyelv, és miközben az EP-ben a felszólaló képviselők a maguk anyanyelvét használják, a jelenlevők megütközését kiváltó módon, mindketten a magyar autonómia-törekvéseket semmibe vevő, illetve Tabajdi Csaba esetében azt aláásó, idegen nyelvű felszólalással kérkedtek.
A Trianon óta változatlanul érvényes, legalapvetőbb magyar nemzeti paradigma, az autonómia-törekvés botrányos semmibe vétele és hátráltatása, valamint a magyar nyelv ellen elkövetett merénylet miatt a Magyarok Világszövetsége felszólítja Szent-Iványi István és Tabajdi Csaba európai parlamenti képviselőket, hogy mondjanak le tisztségükről, és adják vissza mandátumukat, mert méltatlanná váltak a magyar nemzet bizalmára.
Döbbenetesnek tartjuk, hogy az azonos időben ülésező magyar Országgyűlés külügyi bizottsága egyetlen kiegészítő észrevételt sem fűzött Románia csatlakozási szerződéséhez. Különös felelősség terheli Németh Zsolt bizottsági elnököt, akit a Székely Nemzeti Tanács elnöke levélben kért fel az erdélyi magyar autonómia-törekvések támogatására. A Magyarok Világszövetsége felszólítja Németh Zsolt urat, hogy mulasztásáért kövesse meg a Székely Nemzeti Tanácsot és az egész erdélyi magyar nemzeti közösséget - fejtette ki Patrubány Miklós. A Magyarok Világszövetsége felhívással fordul mindazokhoz, akik egyetértenek a lemondásra szólító felhívással, hogy írjanak elektronikus levelet a két méltatlanná vált képviselőnek. /E-mail címük: iszent-ivanyi@europarl.eu.int és csaba.tabajdi@parlament.hu /
Az MVSZ elnökének meghívottjaként a sajtótájékoztatón jelen volt Bedő Árpád, a Kárpát-Alpok Alapítvány képviselője, aki megfigyelőként jelen volt az EP külügyi bizottságának ülésén.
"Azt tapasztaltam, hogy az EP-képviselők körében általános a kétkedés, hogy Románia időre teljesíteni tudja-e a csatlakozási feltételeket, különös tekintettel arra, hogy ez lesz az első csatlakozási szerződés, amelyet aláírnak úgy, hogy néhány csatlakozási fejezetet nem zártak le. Szomorúan kellett tapasztalnunk, hogy anyanyelvünk, amelyet az EU tavaly májusban hivatalos nyelvként elismert, amit az ülésen kiváló minőségű magyar szinkrontolmácsolással meg is tapasztalhattunk, a felszólaló két magyar képviselő, Tabajdi Csaba és Szent-Iványi István számára még mindig nem minősül hivatalos európai nyelvnek. A Kárpát-Alpok Alapítvány megítélése szerint az EP külügyi bizottságának határozata kaput nyit az erdélyi magyarság számára, hogy önkormányzatát európai módon megteremtse" - hangsúlyoztaBedő Árpád. A Kárpát-Alpok Alapítvány létrejötte óta támogatja az autonómiát, miként a Székely Nemzeti Tanács munkáját és törekvéseit is.
A Magyarok Világszövetsége gratulál a Székely Nemzeti Tanácsnak, és minden kisebbségi magyar közösség nevében köszönetet mond azért, hogy másfél éves fennállása alatt elérte azt, amit eddig egyetlen magyar pártnak és kisebbségi érdekképviseleti szervezetnek sem sikerült: az EP külügyi bizottságának jelentésében ajánlás fogalmazódik meg az erdélyi magyarok önkormányzatának megvalósítására, ami minden kisebbségi magyar közösség számára esélyt nyit - emelte ki az MVSZ elnöke.
Az anyaország helyett Dél-Tirol áll ki Székelyföldért2005. április 01. 20:12Rockszerda
"A Székely Nemzeti Tanács diplomáciai sikere korszakos jelentőségű, hiszen az Európai Parlamentben tette fel Székelyföld autonómiájának kérdését most, amikor a budapesti és bukaresti politikusok egyaránt igyekeznek elhallgatni, elhallgattatni az autonómia-törekvéseket, azok következetes szószólóit" - jelentette ki Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetsége (MVSZ) elnöke. Az Európai Parlament Külügyi Bizottsága, a Románia uniós csatlakozási kérelmével kapcsolatban elfogadta, hogy a magyar kisebbség védelmére többletintézkedéseket kell tenni a szubszidiaritás és az önkormányzás (autonómia) elveinek tiszteletben tartásával. A bizottsági javaslatról két hét múlva dönt az Európai Parlament.
"Az Európai Parlament megállapítja, hogy a kisebbségek védelmének általános javítása kiegészítéseként a magyar kisebbség védelmére többlet-intézkedéseket kell tenni a szubszidiaritás és az önkormányzás (autonómia) elveinek tiszteletben tartásával."
Ezt a javaslatot tárgyalta március 29-én, illetve fogadta el másnap az Európai Parlament Külügyi Bizottsága, a Románia uniós csatlakozási kérelméről szóló jelentéstervezet vitájában. A bizottsági javaslatról két hét múlva dönt az Európai Parlament.
A Székely Nemzeti Tanács megkeresése nyomán Michl Ebner, a Dél-Tiroli Néppárt EU-képviselője öt módosító indítványt terjesztett elő Pierre Moscovici jelentéséhez. A franciaországi szocialista raportőr tervezetében eredetileg szót sem ejtett az erdélyi magyarokról, ám a módosító indítványok nyomán ő javasolta az elfogadott szöveget - írja közleményében az MVSZ.
"A Székely Nemzeti Tanács diplomáciai sikere korszakos jelentőségű, hiszen az Európai Parlamentben tette fel Székelyföld autonómiájának kérdését most, amikor a budapesti és bukaresti politikusok egyaránt igyekeznek elhallgatni, elhallgattatni az autonómia-törekvéseket, azok következetes szószólóit" - jelentette ki Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetsége elnöke. Az 1996-ban elfogadott, és valamennyi akkori magyarországi parlamenti párt, illetve Kárpát-medencei magyar szervezet aláírásával ellátott közös autonómia-nyilatkozat vonatkozásában az aláírók többsége részéről ma már csak a hallgatás közös. Az MVSz elnöksége 2005. február 18-án indítványozta, hogy a román EU-csatlakozási szerződés aláírásának legyen feltétele az autonómia-törekvések támogatása.
A brüsszeli vitával egyidőben, március 29-én tárgyalt a budapesti parlament Külügyi Bizottsága Románia EU-csatlakozási szerződésének Magyarország részéről történő aláírásáról. A bizottság elnökének megkeresésére Csapó József, a Székely Nemzeti Tanács nevében kérte az elnököt, a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportját és rajta keresztül a Magyar Országgyűlést, hogy addig ne hagyja jóvá Románia EU-csatlakozására vonatkozó határozatát, "amíg Székelyföld autonóm közigazgatási régiót - a szülőföldjén többségben levő magyar nemzeti közösség önazonossága védelmére szolgáló hatáskörökkel és intézményekkel együtt - törvény által létre nem hozzák". A Székely Nemzeti Tanács korábban határozatban szólította fel az Európai Parlamentet, annak tagjait is, hogy Székelyföld autonómiájának törvény általi szavatolása legyen Románia EU-csatlakozásának feltétele.
A kérés ellenére a budapesti bizottság egyhangú szavazással támogatta a Románia és Bulgária EU-csatlakozási szerződésének aláírásáról szóló határozati javaslatot, pedig annak 12 oldalas indoklásában, illetve a határozathoz mellékelt több mint 900 oldalas csatlakozási szerződésben egy szó sem esik az erdélyi magyarokról vagy Székleyföld autonómiájáról.
A csatlakozási szerződés ugyanakkor tartalmazza pl. a Bolgár Köztársaság nyilatkozatát, miszerint a cirill írásmód egyike lesz az Európai Unióban hivatalosan használt három ábécének. Európa kulturális örökségének e jelentős része egyedi bolgár hozzájárulás az Unió nyelvi és kulturális sokszínűségéhez.
Közöljük Michl Ebner három módosító javaslatát Pierre Moscovici képviselő Románia uniós csatlakozási kérelméről szóló jelentéstervezetéhez. (Forrás http://www.europarl.eu.int )
1. Az Európai Parlament mély sajnálatának ad hangot, hogy bár a kisebbségek védelme általános javuláson ment keresztül, továbbra is fennállnak problémás esetek, mint amilyen a székelyek (erdélyi magyar kisebbség) helyzete;
2. Az Európai Parlament megjegyzi, hogy a magyar kisebbség, a székelyek, kérelmet nyújtottak be az autonóm státuszra, és reméli, hogy a [román] kormányzat ezt a lehető leghamarabb elismeri;
3. Az Európai Parlament reméli továbbá, hogy a terület közigazgatási célú új felosztása a kisebbségek számára nem eredményez semmiféle negatív hatást az EU-támogatások vonatkozásában.
hunhir.hu
Megtagadni a magyar nyelvet2005. április 08. 09:55Rockszerda
Brüsszelben csak a budapesti képviselők nem beszéltek saját nyelvükön. Az Európai Parlament Külügyi Bizottságában a Románia csatlakozási kérelméről folytatott vita során Tabajdi Csaba és Szent-Iványi István nem magyarul szólalt fel.
Ők az egyedüliek, akik szöges ellentétben cselekedtek az Európai Parlament általános gyakorlatával.
Az EP-képviselők nem csupán azért szólalnak fel anyanyelvükön, mert a saját nyelv használata a legelemibb integrációs pillérek közé tartozik, de erre kötelezi őket a nemzeti önbecsülés is.
Hasonló a helyzet az írásbeli beadványok esetében.
"Nem tudom, hogy a képviselő urak miért nem beszéltek magyarul, de az ilyen magatartás negatív hatást vált ki, rontja azon országok hírnevét, amelyeknek képviselői így járnak el. Aki saját nyelvét és országát nem tudja megfelelően megjeleníteni, azt nem veszik kellőképpen komolyan Európában sem." - nyilatkozta egy brüsszeli tisztségviselő.
Tabajdi és a kettős állampolgárság
Vészforgatókönyvek készülnek a kettős állampolgárságról
Akár ötszázmilliárd forint is lehet a kettős állampolgárság ára, ha december 5-én érvényes ... de többmilliós áttelepüléssel csak Tabajdi Csaba riogatott. index.hu/politika/belfold/2osallam1109/ - 35k |
|