Hírek : „Az egypártrendszernek vége, az erdélyi magyarság felszabadult” |
„Az egypártrendszernek vége, az erdélyi magyarság felszabadult”
2007.11.26. 19:43
2007. november 26. 16:05
MNO
„Az EP-választásokon − 18 évvel a rendszerváltozás kezdete után – az erdélyi magyarság politikai nagykorúságáról és érett európaiságáról tett bizonyságot. Élt lelkiismereti szabadságával és kivívta a demokratikus választás szabadságát” – olvasható Tőkés László EP-képviselő szerkesztőségünkhöz is eljuttatott levelében.
• Tőkés: Az erdélyi magyarság közös győzelméről van szó
A szavazatok 99,4 százalékának feldolgozottsága után már biztosan kijelenthető, hogy Tőkés László és az RMDSZ mandátumot szerzett az Európai Parlamentbe. A Román Központi Választási Bizottság jelentése szerint a részvétel 29,41 százalék volt. Tőkés László a szavazatok 3,43 százalékát szerezte meg, míg az RMDSZ 5,52 százalékot. Az EP-választást a Demokrata Párt nyerte meg 28,78 százalékkal, második lett a Szociáldemokrata Párt 23,14, a kormányzó liberálisok 13,45, a liberális-demokraták 7,78 százalékot szerzett. A Nagy-Románia Párt nem jutott be be az Európai Parlamentbe. (bec2007pe.ro) |
„November 25-én a romániai magyarság körében a demokrácia győzött. Nemzeti közösségünk élt a szabad, demokratikus verseny nyújtotta lehetőséggel, és az országos számarányát felülmúló részvételével bebizonyította, hogy igényt tart a választás szabadságára” – írja Tőkés László, miután átlépte a bejutáshoz szükséges küszöböt a vasárnapi, romániai európai parlamenti választásokon az urnazárás után közzétett exit-poll eredmények szerint.
Tőkés közleményében köszönetet mondott mindazoknak, akik megtisztelték bizalmukkal, és szavazataikkal európai parlamenti képviselővé választották, valamint a megválasztatását támogató szervezeteknek és személyiségeknek, saját egyházának, valamint a Szilágyi Zsolt vezette kampánycsapatnak. „Megválasztatásomat mindnyájunk – az erdélyi magyarság – közös győzelmének tekintem” – tette hozzá.
Mint mondta, november 25-én a romániai magyarság körében a demokrácia győzött, a választók éltek a szabad, demokratikus verseny nyújtotta lehetőséggel. A magyarság országos számarányát felülmúló részvételével bebizonyította, hogy igényt tart a választás szabadságára. Tőkés úgy véli, hogy nem lett igazuk azoknak, akik a magyarság megosztásáról, valamint a magyar európai parlamenti képviselet létrejöttének kudarcáról jósolgattak.
Tőkés szerint Orbán Viktor politikai tisztánlátását igazolták az eredmények, aki erdélyi kortesútjain attól óvta az erdélyi magyarságot, nehogy „merjünk kicsik lenni”. A most megválasztott képviselő szerint az EP-választásokon − 18 évvel a rendszerváltozás kezdete után – az erdélyi magyarság politikai nagykorúságáról és érett európaiságáról tett bizonyságot, és a pártérdeket nem tévesztette össze a nemzeti érdekekkel – tette hozzá. Tőkés leszögezte, hogy az erdélyi magyarság képes volt felszabadulni a posztkommunista magyar párt gyámsága alól, és a változás mellett döntött.
Tőkés közleménye szerint a 2007. november 25-i választások véget vetettek az RMDSZ által megtestesített romániai magyar egypártrendszernek. Tőkés EP-képviselőként feladatának tekinti többek között Kelet-Közép-Európa, a volt szovjet térség országainak európai felzárkóztatását, Románia tényleges integrációját, európaivá válását, Erdély európai integrációját, valamint Székelyföld területi autonómiáját. Mint mondta, szükség van a politikában és a közéletben önvizsgálatra, tisztulásra és megújulásra.
„A Hegyi beszéd tanítása szerint csak kősziklára érdemes építeni. Aki fövényre – homokra – épít, annak ,házát’ a történelem, a társadalom viharai elsodorják. Egy olyan Európa megépülésén kell munkálkodnunk, mely az európai keresztény és demokratikus értékeken alapul, és amelyben országunk és magyarságunk jövője is szilárd alapokon nyugszik” – zárta közleményét az EP-képviselő.
|
Küldés e-mailben| www.mno.hu| Nyomtatható verzió |
|