Hírek : A hadsereg reformja a délvidéki magyarok behívója? A VMSZ is tiltakozik |
A hadsereg reformja a délvidéki magyarok behívója? A VMSZ is tiltakozik
2007.11.28. 23:25
2007. november 28., Erdély Ma
A délvidéki magyarság nem akar és nem fog részt venni semmiféle újabb fegyveres konfliktusban - szögezte le Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke azt követően, hogy a külügyi és határon túli magyarok bizottságát tájékoztatta a szerbiai helyzetről. Szerbiában az utóbbi napokban ötezer ember kapta kézhez katonai behívóját.
A szerb védelmi tárca illetékesei szerint a hadsereg rendes tevékenysége a tömeges behívás. Az ott élőkben azonban nagy félelmet kelt - mondta Pásztor István. Először Zomborban és a környékbeli Nemesmiliticsen, Csonopján, Doroszlón és Gomboson kézbesítették a behívókat. Az utóbbi napokban sorrakerült a törökkanizsai község is, illetve Adán és az Ada környéki falvakban, ezek az idézések nem kizárólag magyar emberek címére szólnak, de nagyon sok magyar van közöttük – közölte a VMSZ elnöke. A vajdasági magyar közösség abban érdkelt, hogy Koszovó ügyében ne legyen fegyveres konfliktus. Ha mégis, akkor abból a magyaroknak ki kell maradni - hangsúlyozta Pásztor István. Elfogadhatatlan, hogy egy NATO-tagállamot bármilyen formában ilyen eszközökkel próbáljanak nyomásgyakorlásra rávenni a szomszédai, ezért a leghatározottabban felszólítjuk Szerbiát, hogy a vajdasági magyarok ilyen célú idézését hagyja abba – nyilatkozta az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke. Németh Zsolt szerint a behívók mellett nagyon rossz emlékeket idéz az is, hogy a szerb rendőrség elkezdte összeírni a Vajdaságban a magyar házakat. A bizottság kormánypárti és ellenzéki képviselői egyaránt hangsúlyozták, hogy Magyarország az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval közösen fog fellépni Koszovót illetően. A katonai behívók kipostázását a közelmúltban kezdték el, nagy számban hadköteles vajdasági magyaroknak is. Először a nyugat-bácskaiaknak, két napja pedig a duna-mentieknek is kézbesítik. A szerb védelmi tárca szerint ez csupán az új katonai beosztásokkal függ össze. A Híróra megkeresésére azt válaszolták a szerbiai védelmi tárcánál, hogy ma nem kívánnak nyilatkozni az ügyben. A minisztérium korábbi közleményében azt írta: most folyik a szerb hadsereg reformja, és ennek keretében küldik ki az idézéseket. Ez a reform nemcsak Vajdaságra vonatkozik, hanem egész Szerbiára, két hónappal ezelőtt például Dél-Szerbiában kaptak hasonló behívókat a hadkötelesek. Ez mindaddig így lesz, amíg sorkatonaság van Szerbiában. Majd ha hivatásos lesz, a tervek szerint 2010-ben, mentesülhetnek az ilyen jellegű behívóktól. Arról már semmilyen kommentárt nem kaptunk, hogy a küszöbön álló átszervezésről miért nem tájékoztatták idejében a lakosságot. Így most senki sem hiszi el, hogy csak a reformról van szó. Duna TV
2007. november 29. 00:08
MNO A Vajdasági Magyar Szövetség a leghatározottabban elítéli, hogy az utóbbi hetekben tömegesen kapnak behívót vajdasági magyarok. A VMSZ hangsúlyozta: egy esetleges koszovói fegyveres konfliktusban a vajdasági magyarság nem akar és nem fog részt venni.
„Ilyen jellegű akció valamikor a kilencvenes évek legelején volt, ezért aggasztó ennek újbóli megjelenése. Úgy éljük meg, mint a kilencvenes évek reinkarnációját, akkor is hasonló módon indult a folyamat, ami háborúba sodorta az országot” - hangsúlyozta Pásztor István a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke, miután az Országgyűlés Külügyi és határon túli magyarok bizottság meghallgatta.
A VMSZ elnöke elmondta: nemcsak magyarok kapnak idézéseket, de információik szerint csak a Vajdaságba küld ilyen leveleket a védelmi minisztérium. Pásztor István azt tanácsolja az érintetteknek, tegyenek eleget az idézéseknek, december 3-ig, illetve december 10-ig jelenjenek meg a hatóságnál.
A vajdasági magyaroknak szilárd álláspontja, hogy nem akarnak részt venni semmilyen fegyveres konfliktusban - húzta alá a VMSZ elnöke. Hozzátette: további aggodalmat okoz a Vajdaságban, hogy a belügyminisztérium elkezdte felmérni az üres házakat. A kormány így akar felkészülni a koszovói menekültáradatra, vagy az úgynevezett visszafogadási egyezmény értelmében visszatérő szerbek letelepítésére - jegyezte meg.
Németh Zsolt, a bizottság fideszes elnöke újságíróknak elmondta: aggodalommal figyeli a vajdasági idézések ügyét. „A leghatározottabban felszólítjuk Szerbiát, hogy a vajdasági magyarokat ilyen katonai intézkedéseknek ne tegyék ki” - hangsúlyozta Németh Zsolt. Az ellenzéki politikus szerint nagyon rossz emlékeket idéznek a házösszeírások is, ezért kérik a magyar kormányt, tegye egyértelművé, hogy elfogadhatatlan az etnikai arányok mesterséges megváltoztatása a magyar lakta területeken.
Szelestey Lajos, a Külügyminisztérium szóvivője a témában elmondta: a tárca diplomáciai úton és a vajdasági magyar szervezeteken keresztül is igyekezett részletes választ kapni az idézések ügyében. A szerb válaszok megnyugtatóak voltak: a régóta zajló folyamat a haderőreform része, amely az ország többi részén már lezajlott - mondta a szóvivő. A szóvivő szerint a házösszeírások azért történnek, mert a visszafogadási egyezmény értelmében Szerbiának fel kell készülni arra, hogy jelentős számban érkeznek majd vissza olyanok, akik illegálisan lépték át valamelyik uniós állam határát.
A szerb védelmi tárca honlapján megjelent pénteki közlemény szerint az idézéseket az euroatlanti integráció miatt végzett szerb haderőreform kapcsán bocsátottak ki. Ennek keretében pontosítják a nyilvántartást, új beosztást adnak a hadköteleseknek, most éppen annak a mintegy öt és félezer embernek, aki az újvidéki katonai körzetben lakik.
(mti)
|