A frakcióülésen részt vett Markó Béla, a szövetség elnöke is, aki bevezetőként rövid, néhány mondatos elemzést tartott az EP-választásokról, az ülés fő témája azonban a pártfegyelem szigorítása, illetve Toró magatartása volt. Forrásaink szerint Markó egyértelműen kijelentette, hogy megvonja a politikai bizalmat a képviselőtől – aki
egyben az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) alelnöki tisztségét is betölti – és hozzátette, magánemberként is hasonlóan viszonyul majd Toróhoz. A Temes megyei képviselő sorsáról várhatóan a Markó által december 8-ra összehívott Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) dönt majd, ugyanakkor a kérdést már pénteken megvitatja az RMDSZ Állandó Tanácsa. Az alapszabály szerint a lehetséges szankciók a figyelmeztetéstől az alakulatból való kizárásig terjedhetnek.
Az RMDSZ-frakció több tagja élesen támadta Torót, aki szerintük nemcsak a szövetség alapszabályát szegte meg azzal, hogy kiállt az RMDSZ ellen versenyző jelölt mellett, hanem erkölcsileg is elmarasztalható. Többen – főleg Lakatos Péter Bihar megyei képviselő és Markó Béla – azzal vádolták Torót, hogy hazudott, és félretájékoztatta a közvéleményt a Tőkés Lászlóval korábban folytatott tárgyalásokról és megegyezési kísérletekről.
A frakció több tagja jelezte: ezek után nem tudnak, és nem is kívánnak együttműködni a képviselőcsoportban Toróval, és sürgették az alapszabályzat vonatkozó előírásainak alkalmazását. Egyébként az RMDSZ aradi kongreszszusán elfogadott szabályzat 139. cikkelye kimondja: „a szövetséggel szembeni kötelezettség megszegésének minősül, ha egy tag vagy tisztségviselő helyhatósági vagy parlamenti választások során az RMDSZ jelöltjeivel szemben indul, támogatja az ellenjelölteket, vagy az RMDSZ jelöltjeinek nem támogatására buzdít”.
Toró T. Tibor a Krónika érdeklődésére elmondta, a tegnapi frakcióülésen is kifejtette azt, amit korábban többször is hangoztatott: véleménye szerint az RMDSZ a politikai képviseletre való megbízást nem a szövetség tagjaitól, hanem az erdélyi magyar közösségtől kapta. Toró szerint az EP-választáson született magyar eredmények annak tulajdoníthatók, hogy a magyarságnak most először volt választási lehetősége. A választások üzenete az, hogy két politikai alapállásnak van legitimációja, az egyik 60 százalékot kapott, a másik 40-et. „Úgy gondolom, hogy a frakció a magyar közösségé, bár most éppen RMDSZ-frakciónak hívják. Ebben a képviselői csoportban annak a bizonyos 40 százaléknak a képviselőjeként helyem van, a frakcióban pedig a magyar ügyet együtt kell képviselnünk. Ebben a frakcióban együttműködésre vagyunk ítélve” – fogalmazott a politikus.
Márton Árpád frakcióvezető arra kérte Torót, hogy az RMDSZ belső ügyeit érintő kérdések megvitatásakor ne vegyen részt a képviselőcsoport ülésein, ő pedig frakcióvezetőként egyeztetni fog Toróval, ha közös fellépésre van szükség. Ebbe egyébként Toró beleegyezett.
Mint ismeretes, Torón kívül Antal Árpád András és Tamás Sándor Kovászna megyei, illetve Garda Dezső Hargita megyei képviselő is részt vett Tőkés László kampányrendezvényein. Forrásaink szerint a frakcióülésen Gardát is bírálatok érték, ő azonban tisztázta, hogy nem kampányolt az RMDSZ ellen. Részt vett ugyan egy Tőkés-rendezvényen, de még a választási kampány előtt, és aktív korteskedést sem folytatott, védekezett Garda Dezső. Az RMDSZ-frakció egyébként sem ellene, sem Antal, sem pedig Tamás ellen nem szorgalmazta az alapszabály által előírt szankciók alkalmazását.
Toró T. Tibor a Krónikának elmondta, az SZKT-döntésig formálisan a frakció tagja marad, ha pedig az RMDSZ „miniparlamentje” megvonja tőle a bizalmat, akkor független képviselőként dolgozik majd tovább az alsóházban, és képviseli továbbra is azt az értékrendet, amely mellett a kampány során kiállt.
A frakcióülésen egyébként senki nem vetette fel a megbocsátás lehetőségét. Különben Lakatos Péter természetesnek nevezte, hogy a „Toró-ügy” idáig fajult, hiszen szerinte a képviselő ellen sokkal korábban fel kellett volna lépnie az RMDSZ-nek.
Fall Sándor, Krónika
www.kronika.ro