A zombori, apatini, kúlai és a hódsági községben az is okot adott az aggodalomra, hogy ez az akció nem a legmegfelelőbb időpontban történik, hiszen a koszovói helyzet miatt sokan attól tartanak, hogy akár háborús helyzet is bekövetkezhet.
A kisebbségek számára természetesen az sem mindegy, hogy értesüléseik szerint a behívottak nemzeti összetétele nem felel meg a lakosság összetételének, többségük ugyanis kisebbségi.
Nem véletlenül elégedetlenkedett több behívott is amiatt, hogy szinte senki sem szólalt föl illetékes helyeken az érdekükben. Gomboson ki is mondták: tiltakozó gyűléseket kellene tartani, de mindeddig egyetlen politikai szervezet sem volt hajlandó ilyesmire, de sajnálatos módon a civil szervezetek sem hallatták hangjukat mindeddig, a nyugtalanság viszont napról napra fokozódott Nemesmiliticsen, Csonoplyán, Doroszlón, Bezdánban, Monostorszegen, Béregen, Bácskertesen, Szilágyiban, Gomboson...
Pásztor István,a VMSZ elnöke egyenesen azt tanácsolta a behívottaknak, hogy tegyenek eleget az idézéseknek, december 3-áig, illetve 10-éig jelenjenek meg a hatóságnál. Szelestey Lajos, a Külügyminisztérium szóvivője elmondta, a tárca diplomáciai úton igyekezett részletes választ kapni az idézések ügyében, és a szerbiai válaszok "megnyugtatóak" voltak: a régóta zajló folyamat a haderőreform része, amely az ország többi részén már lezajlott. (Csoda,hogy nem vették észre a délvidéki magyarok- a szerk.)
Egyes értesülések szerint egyébként az utóbbi néhány napban már mintha megszűnt volna a behívók kézbesítése. Nagyobb biztonságban kezdik magukat érezni a behívottak, és állítólag az is előfordult már, hogy azok közül, akik megtagadták a behívó átvételét, utólag mégis jelentkeztek.
(Magyar Szó Online nyomán Szent Korona Rádió)