A pluralizmus több támogatót jelent
2007.11.27
A pluralizmus több támogatót jelent
A Felvidék Ma honlapján megjelent olvasói levélve reagálva a következőket szeretném elmondani:
A Magyar Koalíció Pártja létrejöttével Felvidéken a pluralizmusi politizálást, az egypárti politizálás váltotta fel. Pedig nincs demokratikus társadalom pluralizmus és tolerancia nélkül. A vélemény-nyílvánítás szabadsága, minden demokratikus társadalom alappillére.
“Több különböző politikai törekvés egyszerre létezésének lehetősége és természetessége, mely az érdekek, értékrendek, nézetek, ideológiák, pártok és intézmények egymással versengő sokféleségét jelenti” (wikipédia). Tehát riogatnia a polgárokat a pluralizmustól nem szabad, mert antidemokratikus cselekedet jelent.
Maga az a tény, hogy az MKP létrejött még nem lenne baj, sőt bizonyos formában még elfogadható is lehet, hisz létrejöttének okait ismerjük, egy kényszerfúzió termékeként, a meciari antidemokratikus választási törvény bevezetésének okánál fogva. Ha a külső pluralizmust a belső, a párton belüli, pluralizmust váltotta volna fel, akkor minden választói érdek, nézet képviselhette volna magát.
Valójában mi történt, mi zajlik az MKP berkein belül lassam már 10 éve.
A bugárista vonal diktatórikus elemeket alkalmazva egyszinű és a magyar érdekek elleni politizálást folytatott. Lepaktált a szlovák nacionalistákkal bizonyos gazdasági előnyökért cserébe (aminek a haszonélvezői csak ők voltak) és feladta a megmaradás autonómiáját és Benes-dekrétumok megvitatásának a lehetőségét. A területi autonómiáról való lemondás, - megmaradásunk egyedüli záloga - a felvidéki magyarság legfontosabb érdének a feladását jelentette. Erről sohasem, semmilyen körülmények közepette nem szabad lemondani. Vitázni, tárgyalni lehet róla, sőt kell is, de csak a megvalósíthatóságának a mesgyéjén, ez egy politikai megmaradási aximóma a felvidéki magyarság számára, ami nem lehet sohasem az alku tárgya. Az MKP ezt a történelmi hibát elkövette, egyes minisztériumi posztokért cserébe elárulta sok százezer választójának a legfőbb érdekét, az önrendelkezés jogát, egy alapvető emberi jogot.
Ismeretlen honfitársunk azt állítja nem tudja, hogy mi lesz az új mozgalom programja. Hogy ezt megtudja elegendő lett volna, ha rákattint commora.hu főoldalára és azonnal a fő céljainkról információt kaphat. Mivelhogy ezt elmulasztotta, ha megengedi Ön helyett felsorolnám a “Mozgalom a Regionalizmusért” fő céljait:
1. Az országon belüli önrendelkezés, a határok tiszteletbentartása mellett, a közös területi autonómia kikövetelése. Két, vagy több hivatalos nyelvvel!
2. Gazdaságilag erős régiók létrehozása.
3. A szlovák nemzetállamból, polgári elven működő Szlovákia, minden állampolgárának nemzetiségi (nemzeti, etnikumi) jogainak a figyelembevételével.
4. Esélyegyenlőséget az élet minden területén!
Tehát van program, természetesen a részletes és pontosított célok és elképzelések, majd a 10 ezer aláírás összegyűjtése utáni közgyűlésen lesz pontról-pontra kidolgozva.
Természetesen pontosan behatároltuk azoknak az állampolgároknak a körét is, akiket céljainkkal és programunkkal megszeretnénk szólítani. Már másfél éve ismeretes, a commora aula honlapjáról - az állandó és az új olvasóink is néhány cikk, vélemény, téma után megtudhatta -, hogy honnan várjuk a támogatói körünk létrejöttét. Valójában a 2002-ben és a 2006-ban nem szavazókat, az MKP-tól megcsömörlött választókat, a kevert családbeliek százezreit, az elszlovákosodott magyarokat, akiknek az ereiben még ott csörgedezik a magyar vér is, valamint a józanul gondolkodó dél-fölvidéki szlovákságot, egy szlovák-magyar megbékést elfogadni képes szlovákiai polgárokat. A fentiekből egyértelműleg kitükröződik, hogy nem az MKP táborát, hanem azokat szeretnénk a MaRe támogatók között látni, akikkel az MKP eleve nem számol, vagy tevékenységével és programjával képtelen őket megszólítani.
Ezért az MKP részéről kezdetben a Commora Aula irányában, majd a DFÖT-tel szemben és most a MaRe ellehetetlenítése érdekében eleresztett övön aluli ütések túl korainak és nem átgondoltnak tünnek. Még szerencse, hogy szavahihetőségünkkel és konkrét tetteinkkel bebizonyítottuk, hogy a felvidéki magyarság érdekében, megmaradásunk a szülőföldünkön részünkről nem képezheti alku tárgyát.
Két a magyar érdekeket képviselni hajlandó párt, közösen mindig több szavazatot képes begyűjteni, mint csak egy szabad nézetet képviselő párt, vagy mozgalom. Tehát azok az aggodalmak, hogy két párt csupán egy kosárból meríthet, fals és nem valós megközelítése a lehetőségeknek. Két párt egységes fellépése a közös azonos főcélok mesgyéjén számunkra természetes, tehát, ha az MKP a 2009-es és a 2010-es választásokon korrekt kapcsolatokra fog törekedni annak minden gyümölcsét a felvidéki magyar közösség gyűjtheti be, megmaradásának az útvonalán.
Tehát egy új párt létrejötte, szavazatgyarapodást eredményez, ami a magyar érdekképviset megerősődésével járna. Nem válságot, gondokat jelent, hanem gyorsabb gyógyulást hozhat a felvidéki magyar politizálásba.
Bósza János MaRe
|